5 hasznos tipp a rezsiszámlák csökkentésére

A háztartások jelentős részének kell küzdenie vagy legalább előre gondolkodnia a rezsiszámlák lehetséges csökkentésével kapcsolatban. Kiszámíthatatlanná vált a gázár, tervezhetetlenné alakult a napelemek telepítése, így az elektrifikált fűtés is nehézségekbe ütközik. Nézzünk meg néhány tippet, amivel hosszútávon hatékonyan tudjuk csökkenteni a rezsiköltségeket.

1. Szigeteljünk mindent, amit lehet

Régebben az épületek jelentős részéről hiányzott a szigetelés, hiszen a 70-es évekig még senkinek nem okozott komolyabb gondot egy szigeteletlen ház kifűtése. Volt elég fűtőanyag, az energiahatékonyság vagy a környezetvédelem pedig másodlagos kérdés volt. Aztán az olajválság hatására eleinte Nyugat-Európa, majd a keleti blokk is foglalkozni kezdett a hatékony szigeteléssel.

Ma már az új építésű házaknál tartozék a homlokzati vagy a födémszigetelés, ám a régebbi házaknál is mindenképp javasolt a szigetelés elvégzése. A homlokzat és a lábazat esetében az eps/xps a legköltséghatékonyabb megoldás (kivéve a vályogházaknál, ahol a páraáteresztő képesség szükséges, így a kőzetgyapot lesz a befutó).

 

A födém vagy a tető szigetelésénél pedig a legcélszerűbb a fújható szigetelés alkalmazása, amivel gyorsan, hulladékképződés nélkül, résmentesen szigetelhetünk.

2. Végezzünk el egy hőkamerás vizsgálatot

Egy hőkamerás vizsgálattal tisztában leszünk a felújítás előtt, hogy pontosan mely felületeken veszítjük a legtöbb energiát. Így célirányosan szigetelhetünk (vagy végezhetjük el a nyílászárók cseréjét).

3. Vizsgáljuk meg a nyílászárók állapotát, ha kell, cseréljük le

Bármilyen jól van szigetelve egy ház, ha rosszak a nyílászárók, rengeteg energiát veszítünk. A régebbi építésű házaknál meg kell nézni, milyen állapotban vannak a nyílászárók: amennyiben csak a tömítés vagy a vasalat hibádzik, alacsonyabb költséggel végezhetjük el a javítást, ám ha elkorhadt a profil, tönkrement az üvegszerkezet, érdemes lecserélni új, alacsony hőáteresztő tulajdonságokkal rendelkező ablakra, ajtóra a nyílászárókat.

4. Korszerűsítsük a fűtésrendszert

Rengeteg energiát veszíthetünk egy rossz, régi fűtésrendszerrel. És ez az elvesztegetett energia sajnos megmutatkozik a fűtésszámlánkon. Sok hőenergiát nyerhetünk azzal, ha lecseréljük például a konvektorokat modern kondenzációs gázkazánra és radiátorokra vagy ha a meglévő rendszert automatizáljuk.

5. Hogyan spóroljunk a vízdíjon?

A fűtésre használt energián és az áramon is tudunk spórolni különböző modern módszerekkel, a vízdíjon való spóroláshoz pedig hagyományos eszközök állnak a rendelkezésünkre.

A háztartásban keletkező szürkevizet például fel tudjuk használni felmosáshoz, vécéöblítéshez, vagy bizonyos esetekben virágöntözéshez. Ráadásul ha komposztáljuk a háztartásban keletkező szerves hulladékot, ingyen jutunk kiváló humuszhoz, amiben jobban nőnek a virágok vagy a konyhakert terményei.

Tartalom