A műgyanta padló (epoxy) előnyei
Építkezéskor vagy lakásfelújításkor felmerül a kérdés, hogy milyen legyen a padló?
Manapság meglehetősen sokan teszik le a voksukat a műgyanta padló mellett, ami nem is meglepő azt tekintve, hogy milyen sok előnnyel bír.
Elöljáróban csak annyit mondunk, hogy lenyűgöző, teljesen folyamatos hatású végeredményt érhetünk el, mindezt fuga- és illesztésmentesen. Ennek eredményeképpen igazán különlegessé tudjuk tenni otthonunk belső terét.
Mi a műgyanta padló?
A műgyanta, avagy epoxy padlóval alapvetően ipari területeken, gyárakban, kórházakban találkozhatunk. Ma már azonban sokan választják otthonukba is ezt az igen különleges hatású padlófajtát. Mint, ahogy már említettük, nem véletlen… De nézzük is először, hogy mi pontosan a műgyanta padló.
A folyékony halmazállapotú műgyanta összefüggő, csúszásmentes felületet eredményez a kiöntést követően. Pozitív tulajdonságainak köszönhetően ideális választás lehet a padlóburkolat kialakításához. Persze azért nem árt néhány dolgot mérlegelni, illetve szem előtt tartani, mielőtt eszeveszett műgyantázásba kezdünk, főleg saját kezűleg(!) – erről bővebben később lesz szó.
Hogyan készül a műgyanta padló?
A műgyanta padló kiöntéssel készül, ami azt jelenti, hogy az anyag még folyékony állapotban kerül rá a talajra. Mivel tökéletesen felveszi az aljaz formáját, ezért nélkülözhetetlen az aljzat előkészítése, illetve kiegyenlítése, mely utóbbi jellemzően betonkiöntéssel történik.
A helyiségek padlójára tehát először beton, aztán pedig műgyanta kerül. A műgyanta jellemzően területkövető, tehát szükség van arra, hogy a terülését elősegítsük hengerlés által, de ma már kaphatók önterülő változatok is, amik jobban eloszlanak az alapterületen.
Munkafázisok lépésről lépésre:
- az aljzat előkészítése pl. tisztítás, csiszolás, marás, szemcseszórás
- az aljzat kiegyenlítése jellemzően betonöntéssel
- a folyékony halmazállapotú műgyanta kiöntése
- a még folyós állapotú műgyanta gondos elterítése
- a száradási-kötési idő kivárása (beton és műgyanta esetén is)
Műgyanta padló házilag – lehetséges?
Mivel a műgyanta padló készítése igen macerás és könnyen el lehet rontani, ezért nem javasolt házilag nekiugrani a feladatnak. Bár látszólag csak kiöntés-elterítés-várakozás teendőkből áll a munkafolyamat, valójában ennél jóval összetettebb és bonyolultabb a munka.
Már csak azért is, mert precíz tervezést, elképesztően aprólékos munkát és nem mellesleg magasszintű szakértelmet is kíván a tökéletes végeredmény elérése. Már eleve a betonkiöntésnél is sokat lehet hibázni, a hibákat pedig utólag nagyon nehezen lehet korrigálni. Legfeljebb csak a beton szétfúrásával, ami hatalmas meló és drága is.
Ha a műgyanta öntés nem sikerül, akkor szintén ugyanez a helyzet. Fel kell vésni a megkötött anyagot és újra kell önteni az egészet.
A műgyanta burkolás rizikófaktorai:
- Az aljzat
A műgyantázás során kiemelt szerepe van a “fogadó” felületnek. Nem csak annak érdessége, egyenletlensége okozhat gondot, hanem nedvességtartalma is. Éppen ezért különösen nagy gondot kell fordítani az előkészítésre, ami sok esetben a padozat teljes kibántásával jár.
- A hőmérséklet
Az epoxi gyanta, illetve a poliuretán alapú műgyanta burkolatok is érzékenyen reagálnak a hőmérsékletre. A tárolás és a feldolgozás során is figyelni kell az optimális hőmérséklet tartományra, ami 10°C – 30°C között mozog.
- A keverés
A műgyanták jellemzően kétkomponensű anyagok, ami azt jelenti, hogy szükség van egy úgy nevezett B komponensre a megkeményedéshez. Ennek kapcsán oda kell figyelni a megfelelő arányokra, a komponensek nem megfelelő eloszlása ugyanis problémákat okoz a kötés során.
Mennyibe kerül a műgyanta padló?
A műgyanta padló ársajnos nem olcsó. Úgy is mondhatnánk, hogy amennyire szép, pont annyira drága is. Persze azért nem megfizethetetlen, de olcsón biztosan nem tudjuk megúszni. Már csak azért sem, mert sok szolgáltató eleve nem vállalja lakásban a műgyantázást.
Helyette inkább laminált vagy esetleg vinyl padlót ajánlanak. Akik pedig vállalják, kínálat hiányában, bizony elkérik a munkájuk árát. Az igazság az, hogy nem is érdemes spórolni a munkadíjon. Inkább adjunk ki több pénzt és legyen problémamentes a munka, minthogy egy potom pénzért dolgozó kókler munkáját kelljen javítgatni kétszer vagy háromszor annyi pénzért.
Árat mindig egyedileg kapunk a szakemberektől, ami többek között függ a kiönteni kívánt alapterülettől, a helyiségek számától is és az aljzat minőségétől, kialakításától is.
Néhány ár:
EC 141 UV-álló víztiszta epoxy öntő gyanta | 7.499 Ft |
SR GreenCast 160 / SD 7160 | 8.208 Ft |
Translux D150/151 változtatható keménységű, víztiszta epoxi öntőgyanta | 12.109 Ft |
Műgyanta padló – megéri?
A műgyanta padló macerás, drága és időigényes. Mégis, a végeredményt tekintve, azt mondhatjuk, hogy megéri bevállalni. Tényleg lenyűgözően szép, fényes és egybefüggő padlóburkolatot lehet elérni vele. Ezt pedig laminált padlóval vagy vinyl lapokkal aligha tudjuk kivitelezni.
Természetesen minden esetben egyedileg kell mérlegelni, hogy mennyi időt, energiát és pénzt vagyunk hajlandóak beleölni a padlókészítésbe. Ha viszont rászánjuk, amit rá kell, akkor az otthonunk egyik legszebb gyöngyszeme lesz a padló, aminek már a látványa is örömünkre szolgál. Ugyanúgy, ahogy a használata és egyébként a tisztítása is.