Hogyan javítsuk a falakon megjelenő repedéseket otthonunkban?
A házfalakon észlelt repedések javítását akár saját kezűleg is elvégezhetjük, nem minden helyzetben szükséges szakember segítségét kérni. A repedések kialakulásának gyakori okozója lehet például a felhasznált építőanyagok eltérő mértékű deformálódása.
Az épület strukturális biztonságának és esztétikai megjelenésének fenntartása kapcsán fontos, hogy időben orvosoljuk a falakon megjelenő repedéseket, legyenek azok akár függőlegesek vagy vízszintesek. A repedések kijavításához általában fugázó habarcsra lesz szükségünk.
A repedések kialakulásának okai
A házak falain megjelenő repedések gyakran az épület alapjának egyenlőtlen süllyedéséből, „mozgásából” erednek. Amikor az épület alatti talaj nem egyenletes, az épület akár már minimális oldalirányú megdőlése miatt fokozódó feszültségek alakulhatnak ki a szerkezeti elemekben, ami repedésekhez vezethet.
A függőleges irányú repedések a válaszfalak kialakításánál keletkezhetnek. Ez különösen gyakori az építkezés végső fázisában felhordott anyagok esetében, ahol a dilatációs hézagok lehetnek.
![](https://www.otthonszuletik.hu/wp-content/uploads/2024/01/fal-repedese-1024x683.jpg)
Fontos megjegyezni, hogy a falak repedéseit okozhatja a hőszigetelés hiánya is, ami lehűlést eredményezhet a falakon, kondenzációhoz vezetve. Ha ez ismétlődik, nedvesség és penész keletkezhet a falakon, és repedések jelenhetnek meg a válaszfalak belső felületein.
Különösen veszélyes, ha a válaszfalakon belüli nedvesség megfagy, mivel a jég térfogatának növekedése repedéseket okozhat. Ezen felül a falakon repedések jelenhetnek meg mechanikai okokból is, például vízszintes erőhatások, például ütések következtében.
A repedésekkel járó kockázatok
Az épületek falain megjelenő repedések gyakran csupán esztétikai zavart okoznak, különösen, ha 2 milliméternél kisebbek. Az ilyen méretű repedések általában nem jelentenek kockázatot az épület szerkezeti integritására.
Ha a teherhordó válaszfalakon ennél nagyobb repedések keletkeznek, különösen, ha ezek a repedések mélyen az építőanyag struktúrájába hatolnak, akkor komolyabb beavatkozásra lesz szükség az épület stabilitásának megőrzése érdekében.
Különös figyelmet igényelnek a szerkezeti elemeken átívelő, függőleges irányú repedések, mivel ezek a húzófeszültségek miatt alakulnak ki, és súlyos esetekben az épület stabilitásának fokozatos romlását jelezhetik.
A lakók biztonságát fenyegető repedések jelenlétének felméréséhez szükséges egy szakképzett szakértő által készített, az épület általános állapotára vonatkozó szakvélemény.
Falrepedések hatékony javítása otthoni módszerekkel
A kisebb mértékű falrepedések otthoni javítása általában egyszerű és gyors folyamat. A legtöbb esetben a repedések eltüntetéséhez speciális fugahabarcs használata ajánlott.
A javítás lényegében a repedés speciális tömítőanyaggal való betöltéséből áll. Miután a tömítőanyag megszáradt, a fal felületét finom szemcséjű csiszolópapírral simára csiszoljuk.
A szélesebb repedések javításakor gyakran elkerülhetetlen a javítószalag és fugahabarcs kombinációját tartalmazó javítókészletek használata. Így akadályozhatjuk meg a repedés újbóli megjelenését, egyben biztosítva a javítás tartósságát.
További információért látogasson el ide: https://otthontitkok.hu/a-falrepedeseket-mi-magunk-is-konnyen-kijavithatjuk-nem-minden-esetben-kell-szakembert-hivni/