Konyhasziget kisokos!
Ha fellapozzuk a lakberendezéssel foglalkozó magazinokat, csodaszép konyhasziget megoldásokat láthatunk. Ugyanígy, ha böngésszük a témában az internetet vagy elsétálunk nézelődni egy közeli bútoráruházba, akkor is láthatunk kedvünkre való praktikus ötleteket.
Ha megvannak hozzá a szükséges feltételek (pl. elegendő tér), akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy a konyhatervezésnél, ezeket a konyhabútor ötleteket a saját rezidenciánkon is megvalósítjuk. Az egyik legkedveltebb megoldás a konyhasziget, amivel nem csak széppé, hanem kényelmessé tehetjük a konyhánkat.
Praktikus ötletek modern konyhaszigethez:
Ha kicsit utánanézünk az interneten rengeteg ötletet találunk, amikkel még praktikusabbá tehetjük a konyhaszigetünket. Most ezekből hoztunk néhányat:
- Konyhasziget praktikus kihúzókkal:
A kihúzók nem csak tárolóként funkcionálhatnak. Adott esetben a pult meghosszabbítására is lehetőséget kínálnak. Így még nagyobb helyünk lesz az alapanyagok feldolgozásához vagy a helykínáláshoz.
- L alakú konyhasziget ülőgarnitúrával:
Egy igazán praktikus és dekoratív megoldás, ha a konyhaszigetet L alakban csináltatjuk meg és mögé helyezünk pár széket is.
- Bársziget dekoratív italhűtővel:
Ha nem munkapultként szeretnénk használni a konyhaszigetünket, akkor a közepére egy dekoratív italhűtőt is kérhetünk. Ez igazán exkluzív látványt nyújt vendégfogadáskor.
- Konyhasziget beépített borhűtővel:
Amennyiben a konyhaszigetet nem építjük be fiókokkal, akkor egy borhűtő is kerülhet bele, ami szintén nagyon dekoratív megoldás.
Mi az a konyhasziget?
A konyhasziget lényegében egy munkapult a konyhában, ami teljesen elkülönül a többi konyhabútortól. A kialakítását tekintve azonban akkor lesz a tér teljes értékű eleme, ha kinézetben passzol hozzájuk, funkcióban pedig kiegészíti azokat.
Sokan azért szeretik, mert plusz férőhelyet biztosít a konyhai holmiknak, illetve sütéskor, főzéskor munkapultként szolgál. Igény esetén a konyhaszigetből akár egy kis étkező asztal vagy bárpult is lehet.
Mivel többféle feladatot is elláthat, ezért igazán kényelmessé, praktikussá teheti a konyhánkat. A kialakítás, illetve funkció tekintetében a konyhasziget nagyon sokféle lehet.
Konyhasziget típusok
A konyhaszigeteket különböző típusokba sorolhatjuk:
- Alapsziget:
Az alapsziget a konyhasziget hagyományos formája. Ez esetben a fő funkciója a tárolás. A beépített fiókokban, tárolókban, polcokon bármit kényelmesen elhelyezhetünk, ami a többi konyhabútorba már nem fér el vagy aminek a tárolás praktikusabb a különálló sziget elemben.
- Munkasziget:
Egy másik kedvelt típusa a modern otthonokban a munkasziget. Ez esetben nem csak tárolóként funkcionál, hanem a főzőtevékenységet segítő munkapultként. Kialakításának módja nagyon változatos. Van, hogy csak a mosogató kerül rá, de az is előfordul, hogy a főzőlap és a sütőlap is helyet kap rajta. Ez igazából mindig az egyéni igényektől függ.
- Bársziget:
Végül megemlíthetjük a bárszigetet is, mint konyhasziget típust. Ez is a fajta kialakítás is nagy népszerűségnek örvend a modern stílus kedvelői körében. Ez esetben a csaptelep, a mosogatótálca és a minihűtő is a részei között szerepel. Ez a szigettípus remek szolgálatot tesz az otthoni összejövetelek alkalmával.
A saját konyhaszigetünk kialakításakor lényegében csak a képzeletünk szabhat határt annak, hogy végül is melyik megoldás mellett tesszük le a voksunkat. A lehetőségek skálája nagyon széles, akár a teljesen egyedileg kigondolt praktikus ötletek megvalósítására is van mód.
Mi mindenre jó a konyhasziget?
A konyhasziget legnagyobb előnye, hogy a konyhánkban sokkal több tárolási lehetőség lesz. Ez esetben ugyanis nem csak a konyhabútorokba, szekrényekbe tudunk pakolni, hanem a sziget elemben kialakított fiókokba, polcokra is.
Ha a sütés-főzés szinte a mindennapi tevékenységünk részét képezi, akkor nagy könnyebbséget jelenthet, hogy rendelkezésünkre áll egy tágas munkapult. Mivel a konyhasziget asztalként is funkcionálhat, ezért a család apraja-nagyja oda tud ülni enni, beszélgetni. Ez is pozitívum, hiszen így a konyhában sürgő-forgó anya sem marad ki a családi traccspartiból.
Gyakran előfordul, hogy a lakótér nagy családi ebédek, baráti összejövetelek színhelye. Ilyenkor rendszerint nagyobb mennyiségű, több fogásos ételt kell lefőzni. Ez esetben is jó szolgálatot tehet, ha van egy plusz munkapultunk.
Mikor (nem) érdemes konyhaszigetet csináltatni?
Bár a konyhasziget alapvetően egy nagyon kedvelt elem a modern vagy minimál stílusú konyhákban, azért megvannak a maga korlátai. Először is meglehetősen nagy helyigénye van, főleg, ha még esetleg székeket, bárszékeket is szeretnénk köré tenni.
A legkisebb is 80-90 cm széles, de ha egy tágasabb munkaterületre van szükségünk, akkor érdemes inkább a nagyobb, 150 cm-es változatban gondolkodni. Ehhez még hozzájön körben 120 cm, amit mindenképp ki kell hagynunk a kényelmes közlekedés érdekében.
A nagy helyigény miatt csak olyan konyhákban érdemes szigetet csináltatni, ami legalább 15 négyzetméteres. Az ennél kisebb térben meglehetősen zsúfoltnak tűnhet beszorítani a különálló elemet, ami garantáltan nem adja vissza azt a látványt, amiben a lakberendezési magazinok hasábjain gyönyörködünk.
Praktikus konyha berendezés megtervezése
Mutatjuk mire figyelj ha saját kezűleg tervezed meg a konyha berendezését.
fotók: www.twenty20.com