Loft lakás – az ipari elegancia művészetének újradefiniálása
Ha szívesen böngészel lakberendezéssel kapcsolatos magazinokat, blogokat, valószínűleg mostanában sűrűn találkozol a „loft lakás” kifejezéssel. De mit is jelent egészen pontosan ez a fogalom és miért vágynak oly nagyon a minimalista stílus szerelmesei egy ilyen otthonra? Mostani bejegyzésünket ennek az izgalmas témának szenteltük.
Mire számítsunk?
Amikor belépünk egy loft lakásba, valami elképesztően különleges atmoszféra fogad minket – olyan térben találjuk magunkat, ahol a modern dizájn találkozik az ipari művészettel, ahol az új találkozik a régivel, ahol a funkcionalitás összefonódik az esztétikával.
A loft stílus a lakberendezés új dimenzióját kínálja, amely idehaza is rengeteg ember szívét rabolta már el.
A loft lakás jelentése
A lakberendezési stílus az angol „loft” szóból származik, amelynek eredeti jelentése „padlástér” vagy „tetőtér”. Azonban a modern városi kontextusban a loft sokkal többet jelent, mint egy egyszerű padlás.
A loft lakások az 1970-es évek New Yorkjának elhagyatott ipari raktáraiból és gyáraiból származnak, amelyeket művészek és fiatal városi lakók vettek birtokba, hogy sajátos és egyedi otthonokká alakítsák át őket.
Ezek a terek alapból hatalmas, nyitott területek voltak, magas mennyezettel, nagy ablakokkal – s ezen impozáns jegyeiket természetesen az átalakítás után is megőrizték.
A magyar loft
Valószínűleg a fenti sorok olvasása közben sokaknak meg is jelent a lelki szemeik előtt a magyar loft lakás – igen, a századfordulón épült, jellegzetesen magas beltérrel rendelkező, belvárosi polgári lakások is csodásan beleillenek abba, amit loftnak nevezünk.
A különbség csupán annyi a magyar és az amerikai vagy angol loftok között, hogy az előbbiek kifejezetten abból a célból épültek, hogy emberek éljenek bennünk, az utóbbi területeken viszont a lakberendezésben kizárólagosan ilyen épületek nem léteztek – a gyárakat, ipari létesítményeket leszámítva.
Ám, amint azt a fentiekben megjegyeztük, ez a művészlelkeket, az újra, az izgalmasra vágyó fiatalokat nem igazán érdekelte – ők abból „főztek”, amijük volt.
Mennyire magas egy loft lakás?
Nos, mivel ezek a lakterek anno gyárakként funkcionáltak (s ott bizony kellett a hely, például a nagyobb gépeknek), nem ritkán a 4-5 méter belmagasságot is elérhetik.
Egy másik, rendkívül vonzó tulajdonságuk is egykori gyári mivoltukból származik – ezek a lakások fényárban úsznak! Az ipari épületeknek érthető módon jellegzetesen hatalmas ablakaik voltak, így a belső tér szabad kialakításával kombinálva igazán fényes élettér alakítható ki.
Az említett jegyek tökéletesen alkalmassá teszik a loft-ot például egy belső galéria kialakítására is.
Milyen a loft stílus?
A loft lakások legfőbb jellemzője az a nyers és autentikus karakter, amit az eredeti építészeti elemek, mint a téglafalak, a vasgerendák vagy a látható csővezetékek biztosítanak.
Ezekben a terekben gyakran hiányoznak a belső falak, ezáltal egy összefüggő és tágas miliő jön létre, ahol a konyha, a nappali és az étkező szervesen összefonódik. A loft stílusú lakások berendezése gyakran egyszerű és funkcionális, a hangsúly a tér és az anyagok textúráján van.
A fém, a vas, a beton és a fa domináns szerepet játszanak a lakberendezésben, csakúgy, mint a minimalizmus. Ám ez nem kőbe vésett szabály, s ez benne a legszebb: a loft stílus jóval sokoldalúbb annál, minthogy csupán egyetlen egy címkét ragasszunk rá.
A loft lakások berendezése lehet minimalista (s többnyire valóban az is), ám gyakran találkozhatunk erős művészeti és vintage elemekkel, amelyek jócskán hozzáadják a maguk mélységét és karakterét a térhez.
Hogyan néz ki egy minden ízében minimalista lakás és miben rejlik példátlan népszerűségük?