Mit foglal magába a lakberendező munkája?

Arról álmodozik, hogy belsőépítész lesz? Biztos benne, hogy pontosan tudja, mi lesz majd a dolga? Sokaknak homályos elképzelésük van erről a szakmáról, azt gondolván, hogy a lakberendező egyszerűen csak „díszíti a lakást”. Tudja meg, mit csinálnak valójában és mivel kell majd szembenéznie a munkája során!

Először is az ügyfél megérkezik a tervezőhöz és belső átalakítást kér. Ez lehet egy üres, újonnan épített ház vagy már használatban lévő lakás, amely frissítésre szorul. Az is lehetséges, hogy ez nem egy lakóhelyiség, hanem egy iroda, étterem vagy butik lesz, hiszen gyakran van szükség a kereskedelmi célú helyiségek átalakítására is. Tehát megérkezett a megrendelés és ezt követően a lakberendező az alábbiak szerint jár el!

1. Összeállítja a műszaki feladatokat. Ehhez beszél az ügyféllel, megtudja tőle az összes kívánságát az enteriőr jövőjével kapcsolatban. Aztán kimegy a helyszínre, fényképeket készít és méréseket végez a helyiségről, eldönti, hogy szükséges-e valamit újratervezni. Az eredmények alapján pedig a lakberendező összeállítja a műszaki teendőket.

 

2. Megtervezi a belső tér koncepcióját és vázlatot rajzol. A vázlatokat a lakberendezők általában kézzel készítik, az ábra pedig vázolja a helység jövőbeni stílusát és elrendezését.

3. Dolgozik a tervezési projekten. Ez egy teljes dokumentum csomag, amely a következőket tartalmazza: információk a belső tér, a bútorok és a kiegészítők színsémájáról; adatok arról, hogy hány és milyen fényforrás lesz a lakásban és hol fogják azokat elhelyezni; rajzok: helyiség diagramjai, amelyek megmutatják a közművek, a fűtés, a szennyvíz, az elektromos vezetékek és az aljzatok helyét.

4. Ezt követően a lakberendező elkészíti a belső tér 3D-s megjelenítését a számítógépén, hogy az ügyfél saját szemével láthassa, hogy mit fog majd kapni.

5. Készít egy becslést, melyben felsorolja az árakat és kiszámolja, hogy mennyibe fog kerülni a belső tér az ügyfélnek.

6. Kiválasztja az építőanyagokat, kiegészítőket és bútorokat. Gyakran maga a lakberendező megy el az üzletekbe, hogy mindent megvásároljon, ami a belső javításhoz és a dekorációhoz szükséges.

7. Helyszíni felügyeletet végez. Ő kontrollálja az építőipari csapat munkáját, gondoskodik arról, hogy a dolgozók pontosan azt az enteriőrt készítsék el, ami meg volt tervezve.

lakberendező

És csak akkor, amikor az összes fentebb felsorolt pont megvalósult, befejeződik be a lakberendező munkája és adja át a kész objektumot az ügyfélnek. Ezeken kívül a belsőépítészeti szakmának vannak megkövetelt képességei is. A tervezőnek először is művészi ízlésre és szépségérzetre van szüksége, de ez magában nem elég.

A lakberendezés nem csak munka, hanem életmód is. Éjjel-nappal ötleteket kell generálnia és folyamatosan gondolkodnia kell a következő projekten. Ha lelkesen olvassa a formatervezésről szóló könyveket és cikkeket, akkor soha nem fogja összekeverni a klasszikus stílust a barokkal és ha bármilyen lakást láttán, azon gondolkodik, hogyan lehetne azt átalakítani, akkor üdv a szakmában!

Tartalom