Mitől függ, milyen fűtési rendszert válasszunk újonnan épülő házunkhoz?

Amikor építkezésbe fogunk, számtalan kérdéssel kapcsolatban kell döntenünk: milyen legyen az elrendezés, milyen anyagokat használjunk, mekkora legyen a terület, milyen burkolatokat válasszunk – csak hogy néhányat említsünk.

De az egyik legfontosabb dilemma kétségtelenül a fűtési rendszerrel kapcsolatos, hiszen ez befolyásolja a rezsink alakulását, az otthonunk fenntarthatóságát és értékét, de még azt is, hogy milyen ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után.

A döntés tehát nem egyszerű, de semmiképp sem lehetetlen, csak egy kicsit bele kell ásnunk magunkat a témába és körüljárni a releváns kérdéseket. Nézzük, mitől függhet, hogy milyen rendszert érdemes választanunk!

Mekkora lesz az otthonunk és milyen az elosztása?

 

Először is célszerű számításba venni a ház tervezett méretét és elrendezését. Egy kisebb alapterületű otthonban, amelyben kicsi helyiségek kapnak helyet, elegendőek lehetnek a gázzal működtetett radiátorok vagy konvektorok.

Ugyanakkor egy nagyobb, nyitott terekből álló házban optimálisabb hőelosztást biztosíthat a padlófűtés, amit számtalan módon működtethetünk, például kondenzációs kazánnal vagy valamilyen zöld megoldással, például hőszivattyúval.

Milyen az éghajlat?

fűtési rendszer kialakítása napelemmel

Sokan elsiklanak efölött, pedig mindenképpen érdemes figyelembe venni, hogy milyenek a házunkat övező időjárási jellemzők.

Például: ahol általában alacsony a napos órák száma, oda nem érdemes napelemet telepíteni, ám a geotermikus energiát használó hőszivattyúk ideálisak lehetnek.

Vagy: a hőleadó egységeket tekintve az extrém hideg területeken kifejezetten jó szolgálatot tehetnek a gázzal vagy elektromos árammal működő radiátorok, amelyek képesek hamar felmelegedni.

Számít az energiahatékonyság?

Manapság megkerülhetetlen szempont az energiahatékonyság, a fenntarthatóság – ez olyasvalami, ami egyre több építkezésnél is szóba kerül.

Válasszunk olyan rendszert, ami hatékonyan hasznosítja az energiát és esetlegesen megújuló forrásokat is alkalmaz!

A hagyományosabb fűtési módszerek közül a kondenzációs kazán számít a legzöldebbnek, de még jobb, ha olyan alternatívákon is elgondolkodunk, mint a már említett napelemek vagy a hőszivattyú.

Mekkora a büdzsé?

Amikor építkezésről van szó, a legtöbb döntésünk során kiemelt szerep jut a pénz-kérdésnek. Fontos, hogy amikor a fűtési rendszerre vonatkozóan végzünk árkalkulációt, ne csak a jelenre koncentráljunk, hanem arra is, hogy hosszú távon mivel járunk jobban.

Az üzemeltetés, a karbantartás és a rezsiköltségek ugyanis nagyban megterhelhetik a családi kasszát, ha nem jól döntünk. Ezért is lényeges, hogy az egyes rendszerek költségeit a teljes élettartamukra vonatkozóan számítsuk ki.

Amennyiben bizonytalanok vagyunk – és miért is ne lennénk – érdemes árajánlatokat, szakértői tanácsokat kérni vagy online körülnézni a hőszivattyú-kalkulátorok és napelem-kalkulátorok között.

Milyen preferenciáink vannak?

A fenti szempontok mind-mind nagy szerepet játszanak a döntésünkben, de van valami, amit talán mindegyik elé helyezünk: az, hogy számunkra mi kényelmes, hogy mi mit részesítünk előnyben.

Lehet ugyanis, hogy a hőszivattyú-kalkulátor magas belépési költséget mutat, de számunkra kiemelten fontos a környezetvédelem – vagy esetleg az, hogy a későbbiekben magasabb áron tudjuk eladni a házunkat, ha arra kerülne a sor.

Gondoljuk tehát át, hogy melyik rendszer miért illeszkedne a mindennapjainkhoz, az életstílusunkhoz és a fűtési szokásainkhoz!

Tartalom