Padlóburkolatok fajtái, előnyei és hátrányai
A padlóburkolatok fajtái rendkívül színes spektrumot járnak be. Izgalmas világ ez, amelyben mindenképp érdemes kicsit elmerülni, különös tekintettel a nagyobb lélegzetvételű lakásfelújítások előtt.
A padlóburkolatok fontosabb szerepet töltenek be, mint azt gondolnánk
A padlónak rendkívül fontos szerepet jut a háztartásban, s annak érdekében, hogy maximálisan elégedettek legyünk vele, nem csupán esztétikai szempontoknak kell megfelelnie. A praktikusság és a hosszú élettartam szintúgy alapvető kritériumok, melyet a padlóburkolatoknak teljesíteniük kell.
Természetesen más elvárásoknak kell megfelelnie egy párás környezetű fürdőszobában, mint pl. a hálószobában vagy a konyhában.
A padlóburkolat fajták gazdag kínálatának köszönhetően a választást könnyen a körülményekhez, no meg persze a személyes ízlésünkhöz igazíthatjuk. Egy bizonyos tényező vonatkozásában viszont ne engedjünk az elvárásainkból, s ez a mindenek feletti, kompromisszumoktól mentes minőség.
A kemény padlóburkolatok fajtái: az elegáns tégla
A tégla kortalan kedvenc. Már-már örökérvényű népszerűségét esztétikus kisugárzásának és rendkívüli strapabíróságának tudhatjuk be.
Padlóburkolatként a vastagabb, időtálló padlótéglák remek választásnak bizonyulnak azokban a helyiségekben, amelyek padlóját rendszeres használatnak, s így fokozott terhelésnek vetjük alá. Remek példa erre az előszoba, a terasz vagy a télikert.
A régi stílusú otthon és a padlótégla burkolat páratlan kombinációt biztosít, hiszen ez utóbbi pazarul fokozza az előbbi egyedi hangulatát.
Kalandozás a járólapok színes világában
A padlóburkolatok fajtái rendkívüli sokszínűséget mutatnak, mi most a négy legnépszerűbb járólp típussal ismerkedünk meg jobban: kerámia-, terrakotta-, kőagyag- és mozaikjárólapok.
Kerámia járólapok
A kerámia járólapok és a falon használt kerámia csempe hasonlítanak egymásra, azzal a különbséggel, hogy az előbbi jóval strapabíróbb az utóbbinál. Szükség is van erre a tulajdonságra, hiszen általában konyhákban, előszobákban és verandákon használják padlóburkolatként.
A járólapok nincsenek bevonva a fali verzióra oly jellemző fényes mázzal, így azok biztonságosak, nedvesség hatására sem válnak csúszóssá.
Terrakotta
Strapabíróság tekintetében az agyagból készülő terrakotta burkolat kicsit alulmarad társaitól, viszont az esztétikai értékek terén sokak szerint bőven megelőzi azokat. Látványa melegséget sugároz és rendkívül természetesnek hat.
Ez a típusú padlóburkolat fokozott figyelmet és állandó karbantartást igényel. Takarítása elég nehézkes, így semmiképpen sem ajánlatos pl. konyhában vagy fürdőszobában használni.
A terrakotta burkolat könnyebben kopik (ami amúgy nagyon jól áll neki), gyengébb strapabírósága miatt így főleg olyan helyiség padlóburkolataként javasoljuk, amelyeket ritkábban használunk.
Greslap
Az egyik legnépszerűbb padlóburkolat a greslap. A kifejezetten kemény burkoló anyagok közé tartozik, aminek köszönhetően rendkívül jó a kopásállósága. Nem véletlen találkozhatunk ezzel az anyaggal akár közterületeken is, ahol jóval nagyobb terhelésnek van kitéve.
Nagyon kellemes, természetes hatású burkolólap. Népszerűségének és széleskörű alkalmazásának köszönhetően hatalmas választék áll a vásárlók rendelkezésére, legyen szó színről, formáról vagy méretről.
Mázatlan és mázas verzióban is kaphatóak, utóbbi esetében valamivel nagyobb a sérülés veszélye, de ha vigyázunk rá, akkor egy igazán időtálló megoldást kapunk.
Hátránya a porózusság, ám ezt is ellensúlyozhatjuk, ha a burkolatot megfelelő anyagokkal kezeljük.
Mozaik járólapok
A mozaik burkolatok nagy előnye, hogy csúszásmentesek, így vizes helyiségekben jól alkalmazhatóak. Bár nagyon előnyös tulajdonság, mégis ennek a típusnak a legnagyobb vonzerejét egyedisége adja.
Érdemes jól átfontolni hol alkalmazzuk, nagyobb helyiségekben ugyanis az összhatás akár negatív is lehet. Ilyen esetekben viszont gondolkozhatunk benne díszítő elemként és 1-1 sávban alkalmazva (akár „térelválasztóként”) rendkívül jó hatást tud kelteni.
A kő mozaikcsempék az antik stílusú lakások kötelező kellékei, kifejezetten jól mutatnak nagy területen.
Beton és kő, mint padlóburkolat? Miért is ne!
A modern stílusú házak egyik kedvelt padlóburkolata a beton, természetesen megfelelő kezelés fejében. Annak érdekében, hogy ne érvényesüljön a beton porózus tulajdonsága, a szakemberek csúszásmentes gyantával kezelik, így a burkolat fényes, felhasználóbarát és rendkívül strapabíró lesz.
A beton burkolat a helyszínen önthető, de egyes megoldások szerint akár (előre öntött verzióban) laponként is lerakható a kívánt területen.
A tapasztalatok azt mutatják, manapság a kőburkolatok ismét a reneszánszukat élik, különösen azokban a háztartásokban, ahol a főszerepe a rusztikus stílusé. Ha szeretnénk a pénztárcánknak is kedvezni, az eredeti kőlapok helyett szavazzunk bizalmat a barkácsáruházakban is kapható műkőlapoknak.
A beton- és a kőpadló nemcsak kültéri, de beltéri alkalmazásra is tökéletes, például zárt terasz esetében, de az előszoba padlóburkolataként is minden gond nélkül elképzelhető.
Fa padlóburkolat, ami soha nem megy ki a divatból
Ha a fa padlóra gondolunk, az örök elegancia, a meleg, idilli hangulat és az otthonos érzés jut az eszünkben, nem véletlenül.
A fa padló örök kedvenc, még abban az esetben is, ha nem feltétlenül a legstrapabíróbb típusú padlóburkolatról van szó. Legyen szó azonban fadeszkákról vagy rétegelt szalagparkettáról, a natúr burkolatból árad egyfajta megfoghatatlan szépség, ami hozzájárul annak töretlen népszerűségéhez.
A padlóburkolatok fajtái közül a fapadló szinte minden helyiségben elképzelhető. Azokban a szobákban, ahol párás a környezet, illetve nagy eséllyel kerül érintkezésbe a padló folyadékkal (fürdőszoba, konyha), nem ajánlott eredeti faburkolatot telepíteni.
Fontos azzal is tisztában lenni, hogy a fa élő anyag, az idő múlásával változik a formája. A szalagparketta elemei, különösen rendszeres strapa esetén, veszíthetnek a formájukból.
Laminált és vinyl padló, az új kedvencek
Viszonylag olcsó, strapabíró, esztétikus és felhasználóbarát, ezek jellemzik a manapság a két legnépszerűbb padlóburkolatot a a vinyl- és laminált padlót.
A laminált padló faőrleményből, míg a vinyl padló szintetikus anyagból készül. Ez fontos különbség a kettő között, ugyanis míg a vinyl padló tökéletesen vízálló, addig a laminált típusokat legfeljebb egy nedves ronggyal érdemes tisztítani. Ha fürdőszobában vagy előszobában alkalmaznánk, akkor mindenképpen vegyük figyelembe ezt a szempontot.
Mindkét burkolattípus jellemzője, hogy egyszerűen és gyorsan lerakhatóak, kinézetükben hajaznak a valódi fára.
Esztétikai vonatkozásban ezek a padlófajták rendkívül színes skálán mozognak, mind az árnyalatuk, mind a mintázatuk vagy a vastagságuk vonatkozásában.
A legtöbb laminált és vinyl padló alá bátran telepíthetünk padlófűtést is, bár mindig érdemes az adott termékkel kapcsolatos tudnivalókról külön tájékozódni!
Mindkét típusnál érdemes inkább a felsőbb kategóriájú termékek közül válogatni ha valóban tartós, kopásállóbb darabot szeretnénk.
Te magad raknád le a vinyl padlót? Mutatjuk mire figyelj, hogyan csináld!
A kemény padlóburkolatok előnye és hátránya
A kemény padlóburkolatok minőségi kialakítás fejében rendkívül strapabírók. Karbantartásuk nem bonyolult, időtállóan megőrzik egykori szépségüket. Változatos kivitelezési módot nyújtanak.
A kérdés már csak az, van-e egyáltalán hátrányuk a kemény burkolatoknak? Nos, alapvetően merev járófelületet alkotnak, ami egyeseknek zavaró lehet, arról nem is beszélve, hogy „zajos” az alkalmazásuk.
gyes kemény burkolatok nehezek, így a telepítésük előtt szükség lehet az aljzat megerősítésére is, ami pluszköltséggel és extra munkával jár.