4 tipp, hogy ne okozzon gondot a pénzügyek újragondolása friss házasként
A közös otthon megteremtése, akárcsak a házasságkötés életünk fontos mérföldkövei; mostantól olyan új élményekre és kihívásokra számíthatunk, melyek eddig ismeretlenek voltak. Ha azonban egy kicsit racionálisan is belegondolunk a helyzetbe, láthatjuk azt is, hogy számos döntést kell meghoznunk annak érdekében, hogy a kapcsolat boldog és kiegyensúlyozott maradjon: ennek fontos részét képezi a pénzügyek átbeszélése.
1. Legyünk tisztában a jogszabályokkal
A pénzügyek kezeléséhez fontos, hogy tudjuk, mit is jelent a házasság a vagyonunkra nézve. Ha külön szerződésben nem rendeztük a kérdést, akkor a helyzet az alábbiak szerint alakul.
A házaspár közös vagyonába tartozik az, amit a házastársak az élettársi kapcsolat (tehát nem a házasságkötés!) kezdetétől akár együtt, akár külön szereznek, így a fizetésünk is. A közös vagyon egyenlő arányban illet meg minket és annak terhein is közösen osztozunk.
Mindketten rendelkezhetünk emellett különvagyonnal is: ide tartozik – egyebek mellett – az, ami már a házasságkötéskor is a sajátunk volt, amit akár korábban, akár a jövőben öröklés útján szerzünk és az ezek helyébe lépő – tehát az értékén vásárolt – vagyontárgy is.
Ha azonban a különvagyonunkból, például egy bérbeadott ingatlanból hasznunk származik, ez bizony a közös vagyonunk része.
Ezt mondja tehát a törvény, az azonban, hogy a házasság alatt hogyan kezeljük a pénzügyeinket, kizárólag rajtunk múlik.
2. Választhatjuk a közös kasszát
Dönthetünk úgy, hogy a házasságkötéstől minden jövedelmünk felett közösen rendelkezünk: ehhez nincs más dolgunk, mint egy közös bankszámla nyitás, ahova aztán mostantól a fizetésünk érkezik. Ehhez igényelhetünk két külön bankkártyát is, ettől kezdve pedig mindketten ugyanúgy hozzáférünk a közös pénzünkhöz.
Ennek a megoldásnak megvannak a maga előnyei: ha hasonlóak a jövedelmi viszonyaink, könnyebben gyűjtögethetünk például lakásfelújításra, az otthonunk szépítésére, és az általános életszínvonalunk is emelkedhet, hiszen a megosztott költségeink egy főre vetítve alacsonyabbak lesznek.
Ha azonban az egyikünk ideiglenesen nem dolgozik, például a gyereknevelés miatt, akkor sincs probléma abból, hogy az otthon lévő házastársnak éppen semmilyen jövedelme nincs. Ha el tudjuk fogadni, hogy mostantól tényleg minden közös, akkor ez lesz a nekünk való megoldás.
3. Kezelhetjük külön is pénzügyeinket
Sokan választják azt a megoldást, hogy a házasságkötés után minden úgy megy tovább, ahogy korábban: mindketten külön számlára kapjuk a fizetésünket és a saját költekezésünkre ezt használjuk.
Mivel azonban természetesen lesznek közös költségeink, kiadásaink – a lakbér, a rezsi vagy éppen az élelmiszer –, ezért itt is jó megoldás lehet egy közös bankszámla megnyitása, melyre mindketten rendszeresen átutalunk egy általunk meghatározott összeget.
Ez lehet ugyanannyi, de akár a jövedelmi viszonyaink arányában is hozzájárulhatunk a közös kiadásokhoz. Így egyik felet sem terheli meg erőn felül például egy konyhabútor csere, vagy más nagyobb volumenű kiadás.
4. Kommunikáljunk!
Azt biztosan tudjuk, hogy egy jól működő kapcsolat feltétele a hatékony kommunikáció. Talán kényes kérdésként tekintünk a pénzügyekre, a házasságkötés után azonban ez a beszélgetés nem maradhat el.
Mondjuk el őszintén, hogy mik az elképzeléseink a közös jövővel kapcsolatban – például tervezünk-e nagyobb ingatlanba költözni, milyennek képzeljük el új otthonunkat – és vázoljuk fel ennek előnyeit, de ne feledkezzünk meg arról sem, hogy legyünk nyitottak a másik véleményére is.
Most már tanúbizonyságát tettük annak, hogy hosszú távra tervezünk a párunkkal, ezért a legfontosabb az, hogy olyan megoldást találjunk, mely mindkettőnk számára elfogadható.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.