Rövid útikalauz az ökotudatosság felé

Az ökotudatosság a Föld jövője szempontjából kulcsfontosságúnak számít. Vizsgáljuk meg, hogy miért is olyan fontos ennek a szemléletmódnak a kialakítása, oktatása. Vajon mit tehetünk a mindennapok során a fenntarthatóság érdekében?

Az ökotudatosság jelentése?

Sokat hallani ezt a kifejezést, mégis sokan csak a környezetvédelem egyik szinonimájaként gondolnak rá. Ez viszont csak fél igazság, mert ez a fogalom sokkal tágabb témakört foglal magába.

Egész pontosan azt a szemléletmódot jelenti, amely a környezettel való harmonikus és fenntartható kapcsolatot helyezi előtérbe.

 

A tudatosság kifejezés itt arra utal, hogy tisztában vagyunk a cselekedeteink környezeti hatásaival, és igyekszünk ezeket minimalizálni, illetve pozitív irányba mozdítani.

Egy ökotudatos személy nem csak saját életvitelét igyekszik zöldíteni, de részt vesz a közösség és a társadalom fenntarthatóbbá tételében is.

Az ökotudatosság nem csupán lényegessé, hanem létfontosságúvá vált az idő előrehaladtával. Mint tudjuk a Föld természeti erőforrásai végesek, éghajlatunk pedig egyre inkább instabil lesz. A környezetre gyakorolt negatív hatásunk minimalizálása az a kulcs, amely segíthet fenntartható és élhető bolygót biztosítani a jelen és a jövő generációinak.

Miért fontos az ökotudatosság gyerekeknek?

Az ökotudatosság gyerekeknek különösen fontos a nevelést illetően. Elvégre ők azok, akik majd átveszik tőlünk a stafétabotot, és a fenntartható Föld megvalósításán fognak fáradozni.

ökotudatosság gyerekeknek

Az ökotudatosság gyerekeknek nem csak a környezet védelmét jelenti, hanem azt is, hogy megértik: cselekedeteiknek következményei vannak, és ők maguk is képesek változást előidézni.

A kérdés már csak az, hogy ezt jó vagy rossz irányban fogják tenni. Nem véletlenül vélik úgy a szakértők, hogy a kulcs az edukációban rejlik.

Mit tehet egy átlagember ennek érdekében?

Számos lehetőség áll a rendelkezésünkre. A lényeg a fokozatosság, hiszen sok esetben előfordulhat, hogy ki kell lépnünk az addig megszokott komfortzónánkból.

Kezdjük azzal, hogy odafigyelünk a hétköznapi szokásainkra: csökkentjük a hulladéktermelést, igyekszünk a helyi és szezonális élelmiszereket fogyasztani, minimalizáljuk az autóhasználatot, és újrahasznosítunk, amit csak tudunk.

Természetesen ez az egész nem csak az egyénen múlik – a vállalatok is hatalmas szerepet játszanak a fenntarthatóság előremozdításában. Ez vállalati szinten azt jelenti, hogy a cégek felelősséget vállalnak a környezetre gyakorolt hatásukért, és igyekeznek fenntarthatóbbá tenni a működésüket.

Például a természetjáráshoz, szabadtéri tevékenységhez ruházatot gyártó híres cég, a Patagonia, az egyik legnagyobb ökotudatos vállalat. A cég környezetbarát anyagokat használ, támogatja az újrahasznosítást, és aktívan részt vesz környezetvédelmi kezdeményezésekben.

A Google is ismert arról, hogy nagy hangsúlyt fektet az energiatakarékosságra és a megújuló energiaforrások használatára.

A lényeg tehát, hogy szülőként, pedagógusként vagy vállalati vezetői szinten, mindannyian tehetünk a fenntarthatóságért. Rajtunk áll, hogy rálépünk-e az ökotudatosság útjára egy zöldebb, boldogabb jövő érdekében.

Tartalom