Vinyl falra? Forradalmi ötletek a belsőépítészetben!
A vinyl falra tökéletes választás abban az esetben, ha igazán időtálló megoldásra vágysz. És nem, most nem a kifejezetten falburkolatként funkcionáló tapétákról beszélünk, hanem a padlópanelekről!
A vinyl burkolat falra való alkalmazása ugyanis az utóbbi időben elképesztő méretű népszerűségre tett szert, és nem véletlenül (a laminált parketta falra való ragasztásához hasonlóan). Kedvelt lakberendezési megoldásról van szó, ami, bár elsőre furcsának tűnhet, a gyakorlatban rengeteg előnyt és lehetőséget rejt magában. De kezdjük is az elején!
Hol alkalmazható a vinyl falra?
A vinyl panel eredetileg (nem meglepő módon) a padlóra tervezett burkolat, de textúrája és rugalmassága miatt könnyedén használható függőleges felületeken is. A nappaliban, hálószobában, de akár az előszobában is megállja a helyét, ráadásul egyedi fókuszpontként új dimenziót ad az adott helyiségnek.
Milyen stílust érhetünk el a vinyl falra való alkalmazásával?
Az anyag textúrája és színválasztéka miatt a vintage és ipari stílustól kezdve az ultramodernig bármivel bátran kísérletezhetsz, a vinyl padlóburkolatok palettája ugyanis a natúr fa és kőmintáktól egészen az extravagáns mintákig terjed.
Ha kicsit merészebb vagy, akár egy egész falat is bevonhatsz egy karakteres, élénk mintájú vinyl burkolattal.
A vinyl padló falra való alkalmazásának előnyei
A vinyl burkolat falra történő „telepítése” során számos előnnyel szembesülhetsz. Egyrészt, bár első rénézésre talán nem úgy tűnik, ezek a panelek nagyon könnyen kezelhetők.
Merevebb kialakítása révén a vinyl padlóburkolat könnyen vágható és alakítható, némi gyakorlás fejében pedig szinte bármilyen forma és motívum „kimetszhető” az anyagból. Ha tehát eltérnél a klasszikus téglalaptól, négyzettől, kreatív formákat is kivághatsz a vinyl panelből, még extrábbá téve a környezetedet.
Nem mehetünk el szó nélkül a tény mellett, miszerint a vinyl falon való alkalmazása igencsak tartós megoldást biztosít. Mivel ezek a burkolatok erős és strapabíró anyagból készülnek, így hosszú éveken át megtartják eredeti szépségüket, élénk színük sem fakul.
S végül, de korántsem utolsósorban, az előnyök listáját tovább dagasztja a vinyl jutányos beszerzési ára is. A speciális anyagból készített burkolat gyakran olcsóbb, mint a hagyományos fali burkolatok, így a pénztárcádnak kedvezel, ha az előbbinek szavazol bizalmat.
Az biztos, hogy a méregdrága csempénél mindenképp pénztárcakímélőbb alternatívát nyújt. A vinyl falra roppant vízálló is, így akár a vizes helyiségekben is használhatók – például a fürdőszobában. Arról nem is beszélve, hogy a panelek nagyon könnyen tisztíthatók.
Tippek a falra való alkalmazáshoz
Az előkészületeket ne vedd félvállról, mielőtt a vinylt falra ragasztanád, bizonyosodj meg arról, hogy a felület sima és tiszta.
Maradj összhangban a dekorációval, a választott minta és szín harmonizáljon a szobában lévő többi elemmel.
Kreatív ötletetek
Nem vagy korlátok közé szorítva! Ha a konyhában alkalmaznád a vinylt a falra, akár a szekrény alsó- és felső része között futó falrészt is kidekorálhatod vele.
A hálószobádban tennéd egyedivé a padlóburkolattal a teret? Ennek semmi akadálya: az erős, strapabíró burkolat remekül mutat például ágyvég gyanánt. A nappaliban is pazarul mutat, többek között például egyedi TV falat is készíthetsz belőle.
Az előszobákban és folyosókon is gyakran használnak vinyl burkolatot a falon, mivel strapabíró, és könnyen tisztítható a külső szennyeződésektől. Te is bátran így tehetsz, ha ezeket az általában nem túl izgalmas tereket tennéd kicsit érdekesebbé.
Azt már említettük, hogy a vinyl burkolat vízálló tulajdonságainak köszönhetően a fürdőszobákban is alkalmazható, csempe helyett – egy-egy színes, mintás vinyl-lel különleges hatást érhetsz el.
Bizony, nem csak a vinyl padlóból lehet szuper burkolat a falon!