Ytong vagy hagyományos tégla? Miből építsük otthonunkat?
Egy saját ingatlan felépítése a legtöbb ember számára élete egyik legnagyobb befektetését jelenti, ezért nagyon fontos, hogy néhány kritikus kérdésben megfelelően döntsünk. Ide sorolható például az is, hogy milyen építőanyagból készüljenek a ház falszerkezetei, hiszen ma már a hagyományos tégla helyett egyre nagyobb szerepet kap az iparágban az Ytong is.
Bár mindkét építőanyagot a téglák közé sorolhatjuk, valójában azonban míg a hagyományos típusok jellemzően úgynevezett vázkerámiából készülnek, addig az Ytong esetében pórus- vagy gázbeton adja az alapot, méghozzá a mészkő mellett.
Hogy milyen sajátosságokkal rendelkezik a két építőanyag? Az alaposabb megismerés érdekében felkerestük Kiss Norbertet, a Békás Épker építőanyag-kereskedés tulajdonosát, hogy mutassa be nekünk alaposabban is a két téglatípus különbözőségeit és hasonlóságait.
Hagyományos tégla
A hagyományos tégla az egyik legnépszerűbb építőanyag a vályog háttérbe szorulása óta. Népszerűségét leginkább a jó ár-érték aránynak és a könnyed előállíthatóságnak köszönheti, valamint természetesen a tartósságnak is.
Az elmúlt évtizedek során jelentős fejlődésen esett át, így míg annak idején a kisméretű tömör téglákkal indult az építőanyag története, addig manapság már a legkülönfélébb vázszerkezettel ellátott megoldások közül válogathatunk.
Kifejezetten nagy a megosztottság az emberek körében a régi tömör téglák és a mai lyukacsos megoldások között. Utóbbiak ugyanis bár könnyebbek és a belső hőkamráknak – vagy belső szigetelésüknek – köszönhetően jobb hőtartó képességgel rendelkeznek, a tömör típusokhoz viszonyítva sokkal sérülékenyebbek. Nagyon könnyen törnek, nehezen formázhatók és vághatók, ezáltal egy építkezés során alkalmazásukkal meglepően sok törmelék keletkezik.
Természetesen a negatívumokkal szemben azért megannyi pozitívum is feltehető a mérleg nyelvére a klasszikus téglák kapcsán. Példának okáért többségüket természetes alapanyagokból gyártják, páraáteresztő képességük pedig maximálisan kielégítő. Nagy szilárdsággal rendelkeznek, ugyanakkor maximum néhányszintes épületek esetében alkalmazhatók megfelelő biztonsággal, a magasabb házaknál nem véletlenül alkalmaznak inkább vasbeton tömböket.
A hagyományos tégla nem éghető anyag, és míg belülről kifelé igencsak jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, kívülről befelé ez a hatás már közel sem érvényesül, ezért van szükség arra, hogy az ilyen ingatlanokat utólagos hőszigeteléssel lássák el. Ebből kifolyólag az építkezés költségesebb lehet, hiszen egy komplett hőszigetelő rendszer ma már komolyabb összegeket adhat hozzá a végelszámoláshoz.
Ytong tégla
Az Ytong tégla annak ellenére, hogy nem egy friss építőanyag – hazánkban alig negyed évszázada van jelen, máshol azonban már évszázados történelme van –, kifejezetten kevesen ismerik és használják.
Népszerűsége azonban határozottan növekvő tendenciát mutat, egyre gyakrabban alkalmazzák belsőépítészeti munkálatoknál, fürdőkád beépítéseknél, de ma már komplett rendszerek vannak építkezéshez is.
Rengeteg pozitív tulajdonságából fakadóan egyre népszerűbb az építkezők körében. Noha alapvetően költségesebb, mint a hagyományos téglák, ugyanakkor mégis rengeteg érv szól mellette. Példának okáért az is, hogy az Ytong téglafalat nem szükséges külső hőszigeteléssel ellátni, vagyis amennyivel drágább ez az építőanyag, azt gyakorlatilag teljes egészében megspórolhatjuk a külső burkoláson.
A kiváló hőszigetelő tulajdonságát a légbuborékoknak köszönheti, valamint az ennek ellenére mégis tömör, jól formálható szerkezetének. Rendkívül egyszerű vele dolgozni, egy egyszerű fűrésszel darabolható és formázható, aminek köszönhetően minden levált darab felhasználható, beépíthető, nagyon kevés hulladék keletkezik a munka során, emiatt komolyabb veszteségek nélkül lehet kalkulálni vele.
Teljes egészében természetes alapanyag, amely egyenletes felülettel rendelkezik, nincsenek kötőanyagfaló nútok és légkamrák. Emiatt sokkal kevesebb habarcsra, valamint külső- és belső vakolatra van szükség az építkezéshez – ezzel természetesen ismét spórolhatunk –, miközben nem szabad elfelejteni azt sem, hogy kristályszerkezetes megoldásról van szó. Ez azért előnyös, mert nem árt neki a víz, egy beázás vagy egy csőtörés esetén a falak tökéletesen ki tudnak száradni, nem kell félni a salétrom ártó hatásaitól.
Amiért azonban mégis sokan megfontolják az Ytong tégla alkalmazását építkezéskor, az leginkább a hangszigetelés. Bár a hagyományos téglák esetében is hagy némi kívánnivalót ez a tulajdonság, azonban a légbuborékos kristályszerkezetű Ytong esetében a hanggátlás nem a megszokott. Ez nyilván hanggátló szigeteléssel és egyebekkel némileg orvosolható, az viszont már kevésbé, hogy a lazább szerkezet miatt nagyobb odafigyelést igényel például egy polc vagy egy szekrény felszerelése, hiszen mindig speciális vagy hosszabb csavarokra és dübelekre lesz szükség a megfelelő végeredmény elérésének érdekében.