Ezért akadozhat az internet: 7 tényező a nem megfelelő WiFi-kapcsolat mögött

Mindegy, hogy otthonról dolgozunk, vagy épp egy hosszú, fárasztó nap végén szeretnénk kikapcsolódni egy film streamelésével: ha akadozik az internetkapcsolat, az mindig bosszantó. Ilyenkor általában a modem újraindításával próbálkozunk, ami vagy beválik vagy sem. De azon gondolkodtunk már, hogy vajon mi lehet ilyenkor probléma?

A következőkben bemutatunk hét olyan problémát, ami gyakran áll az akadozó internet mögött, sőt: azt is eláruljuk, hogy mit tehetünk, ha ilyesmivel szembesülünk.

Router vagy modem

A problémát gyakran okozza valamilyen hiba a modemmel vagy a routerrel – ma már a legtöbb eszköz kombinált, így csak eggyel rendelkezünk, azaz csak egyet kell ellenőriznünk.

 

Először, mielőtt bármi mást tennénk, érdemes megnézni, hogy az említett készülékkel minden rendben van-e. Fordítsunk kiemelt figyelmet a kábelekre, ellenőrizzük, hogy nem csúsztak-e ki a helyükről.

A legtöbb router-gondot megoldja, ha áramtalanítjuk, majd néhány másodperc után újra üzembe helyezzük a készüléket.

Ezen felül, bár sokan nem tudják, de ezekről az eszközökről is gondoskodnunk kell. Fontos, hogy időnként újraindítsuk és frissítsük azokat, illetve hogy rendszeresen portalanítsuk magát a készüléket. Sőt vannak, akik azt ajánlják, hogy ötévente cseréljük is le azokat egy újra.

Időjárási viszontagságok

A szélsőséges időjárási viszonyok többféleképpen is okozhatnak gondokat az internetszolgáltatásban. A viharok során tapasztalt villámlás például kiütheti az elektromos vezetékeket, de maga az eső és a páratartalom is zavarhatja a jeleket.

Amikor tehát nem túl szerencsés az időjárás, nem kell sokáig találgatunk: valószínűleg emiatt nincs internet. Ilyenkor sajnos nem is sokat tudunk tenni, általában meg kell várnunk, míg lecsendesednek a körülmények és helyreáll a szolgáltatás.

Fizikai távolság

Előfordulhat, hogy egész egyszerűen túl messze helyezkedünk el a routertől, így a net akadozik vagy teljesen elmegy. Ilyen esetben, ha túl kényelmetlen lenne hozzá közel elhelyezkedni vagy egyáltalán nem megoldható, érdemes WiFi-bővítő eszközt, például antennát használni.

Lehet, hogy mi állunk a sebesség útjában

Az internetünk sebessége drasztikusan lecsökkenhet, ha nagymértű fájlokat töltünk le vagy fel – ilyen esetben ugyanis a sávszélesség nagy részét ez a munka köti le.

Ugyanez vonatkozik a CPU-igényes folyamatokra is, amelyek szintén lassítják az oldalbetöltés sebességét. Ha a távolságra az antenna a megoldás, akkor ez esetben azt ajánljuk, legyünk türelmesek – de akár nagyobb sávszélességű netre is válthatunk, ha ez gyakran felmerülő probléma.

Mások is akadályozhatnak

Ha sokan használjuk ugyanazt a netet sok különböző feladatra – streamelés, letöltés, játék –, akkor jelentkezhetnek hálózati torlódások. Ezeknek „köszönhetően” nagyon lelassulhat a betöltési sebesség. Ha gyakori a gond, akkor itt is célszerű lehet egy másik csomagra váltani.

Szolgáltatói hiba

Megeshet, hogy a szolgáltatónknál keresendő a probléma forrása: akár egy baleset, vagy egy átmeneti karbantartás is okozhat időszakos fennakadást. Ha erre gyanakszunk, célszerű felkeresni a cég ügyfélszolgálatát. Itt arról is tudnak majd tájékoztatást adni, hogy mikorra várható, hogy a baj megszüntetése.

Hackelés

Viszonylag ritka eset, de előfordulhat, hogy rosszindulatú programok, feltörési kísérletek áldozataivá válunk. A hackerek gyakran legyengítik az internetet az akció elején, így nehezítve a védekezést. A hálózati biztonság ezért ma kiemelten fontos – használjuk kiváló minőségű biztonsági szoftvereket!

Tartalom